Witamy w pierwszym numerze Biuletynu Projektu EcoMentor "Wdrażanie modelu certyfikacji mentorów w sektorze ekoprzemysłu". W tym numerze przedstawiono między innymi:
dotychczasowe rezultaty projektu
artykuł Federiki Lo Cascio (SINERGIE) pt. Mentoring w przemyśle 4.0: najlepsze rozwiazanie dla firm i mentorów
przyszłe działania w projekcie EcoMentor
partnerów projektu
Jeśli macie jakieś pytania lub komentarze dotyczące artykułów lub biuletynu, prosimy się skontaktować z nami telefonicznie 22-375-05-34 lub wysłać email. Czekamy na kontakt z Państwem.
PIERWSZE REZULTATY PROJEKTU
Standard kompetencji zawodowych mentora w sektorze ekoprzemysłu
Celem projektu EcoMentor jest opracowanie i przetestowanie systemu certyfikacji kompetencji mentorów w sektorze eko-przemysłu. Od rozpoczęcia projektu prace partnerów skupiały się na opracowaniu standardu kompetencji zawodowych dla mentorów w sektorze eko-przemysłu. W tym celu we wszystkich krajach partnerów przeprowadzono ankiety wśród aktywnych mentorów z firm z wybranych podsektorów eko-przemysłu: gospodarki odpadami, recyklingu i odnawialnych źródeł energii.
Celem badania była weryfikacja treści standardu kompetencji zawodowych mentora w eko-przemyśle. Na podstawie wyników ankiety opracowano pierwszą wersję Standardu Kompetencji Zawodowych dla mentora w sektorze eko-przemysłu. Pierwszą wersję poddano konsultacji z ekspertami zewnętrznymi. Obecnie partnerzy projektu pracują nad ostateczną wersją Standardu.
Modułowy program szkolenia dla mentorów w eko-przemyśle
Po opracowaniu Standardu partnerzy rozpoczęli prace nad modułowym programem szkolenia dla mentorów w eko-przemyśle. Na podstawie analizy wymagań pracodawców zbudowano program z trzech modułów szkoleniowych odnoszących się do zadań zawodowych i odpowiadających im jednostek modułowych. Proponowane moduły szkoleniowe:
1. Planowanie działań mentorskie
2. Prowadzenie działań mentorskich
3. Ocena działań mentorskich
Modułowy program będzie zawierał szczegółowe efekty uczenia się, materiały dydaktyczne, ćwiczenia, zasoby dydaktyczne, zalecenia metodyczne do realizacji modułów oraz proponowane metody weryfikacji i oceny osiągnięć uczestnika szkolenia.
Mentoring w przemyśle 4.0: najlepsze rozwiazanie dla firm i mentorów Federica Lo Cascio (SINERGIE)
Obecnie w obszarach informatyki i produkcji wypomina się o nowej koncepcja, o któej mówią ekonomiści, politycy, dziennikarze, analitycy, eksperci, inżynierowie... czyli o Przemyśle 4.0 (ang. Industry 4.0): czwartej rewolucji przemysłowej. >> Czytaj więcej
Co dalej w projekcie?
W najbliższym czasie partnerzy projektu będą kontynuować prace nad opracowaniem programu szkolenia dla mentorów w eko-przemyśle. Wstępna wersja programu szkoleniowego zostanie zaprezentowana podczas warsztatów zaplanowanych na listopad 2017 w Polsce, Włoszech, Grecji i Wielkiej Brytanii (zapraszamy do śledzenia strony EcoMentor i FB).
Pod koniec roku partnerzy rozpoczną prace nad stworzeniem kursu zawodowego dla mentorów w eko-przemyśle z elementami blended learning. Kurs zostanie przetestowany podczas szkolenia pilotażowego, które jest zaplanowane na początek 2018 roku (Polska i Grecja).
Jeśli chcesz zostać poinformowanym o kursie pilotażowym, zarejestruj się aby uzyskać więcej informacji.
Pierwsze spotkanie partnerów projektów odbyło się w siedzibie IOŚ-PIB w Warszawie. Spotkanie trwało dwa dni i uczestniczyli w nim przedstawiciele pięciu partnerów projektu.
Drugie spotkanie partnerów projektu
Drugie spotkanie partnerskie zostało zorganizowane przez greckiego partnera DIMITRA. Partnerzy spotkali się w siedzibie firmy w Larisie, w Grecji.
Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Strona odzwierciedla jedynie stanowisko jej autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji na niej zawartych..